Jolanta Pachowska-Kurzewska – architekt wnętrz, plastyk – działa na polu projektowym od 1983 roku aktualnie pod szyldem Firmy JOL-wnętrza, która jest kameralnym biurem projektowym oferującym usługi z zakresu projektowania i aranżacji wnętrz. Od udzielania krótkich porad wnętrzarskich, przez opracowanie koncepcji aranżacji zarówno małych i dużych wnętrz mieszkalnych, jak i całych budynków publicznych, po dokładny projekt, dobór materiałów, elementów wyposażenia, dodatków i na nadzorze dokładnej realizacji projektu kończąc.
Wyróżnia się artyzmem w realizacjach. Temat każdego klienta opracowany jest według wymagań i gustu zamawiającego pilnując funkcjonalności, estetyki i poprawności pomysłu. Długie doświadczenie poparte jest gruntownym wykształceniem, praktyką i uczestnictwem w szkoleniach.
Atutem pracowni jest synergia dwóch sił: doświadczenia i artystycznego zmysłu Jolanty, oraz młodzieńczej fantazji i kreatywnych pomysłów mgr inż. arch. Filipa Kurzewskiego, z którym firma współdziała. To, w połączeniu z indywidualnym podejściem do każdego projektu sprawia, że przestrzenie realizowane w pracowni JOL-wnętrza są wyjątkowe.
Firma współpracuje z różnego rodzaju wykonawcami, których pracę może polecić. Klient może i wraca do swojego projektanta, który go zawsze zrozumie.

Jolanta Pachowska - Kurzewska biografia:

Magister Sztuki. Artysta plastyk. Architekt wnętrz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków.
Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz, kontakty twórcze z pracownią prof. Magdaleny Abakanowicz, następnie kontynuowane w Akademii sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Architektury wnętrz i Malarstwa. Dyplom w 1982 r. ze specjalnością  projektowania wnętrz u prof. Wiesława Nowaka oraz tkaniny unikatowej u prof. Wojciecha Sadleya.
Od ukończenia studiów realizuje zamierzenia artystyczne aktywnie pracując zarówno przy tworzeniu tkanin unikatowych jak i projektowaniu wnętrz. W tym zakresie projektuje stoiska targowe na prestiżowych imprezach handlowych, biżuterię, scenografię  telewizyjną i teatralną, uczy technik tkackich , makramy  i rysunku. Twórczości jej z zakresu tkaniny artystycznej poświęcony był program w TVP.
Dwukrotnie bierze udział w Międzynarodowym Kongresie Artystów Wizualnych w San Fancisco i Vancouver, w których uczestniczyli artyści z całego świata, reprezentując jako jedyna polskie środowisko plastyczne. Wygłoszony przez nią referat pt. "Stosowanie ekologicznych materiałów w sztuce" oraz "Współczesna tkanina polska" zostały przyjęte z dużym zainteresowaniem.
Jest zapraszana  wielokrotnie do udziału w międzynarodowych wystawach konkursowych w Kioto (Japonia), Londynie (Wk. Brytnia) , na Węgrzech i Pittsburgu (USA).
Bierze udział w sympozjach dla projektantów  organizowanych przez firmy włoskie, hiszpańskie, niemieckie, szwedzkie produkujące wyposażenie wnętrz i promujące nowe osiągnięcia materiałowe.
Uczestniczy w cyklu audycji radiowych udzielając porad z zakresu aranżacji wnętrz.
Projektuje wnętrza sal Liceum im .S. Batorego w Warszawie z okazji wizyty w nim angielskiej Królowej Elżbiety II podczas jej pobytu w Polsce (1996)
Prestiżowy miesięcznik "Businessman Magazine" w swoim stałym dodatku DOM (człowiek, wzornictwo, architektura) umieścił ją na liście rankingowej cenionych i rekomendowanych architektów wnętrz.
Projektuje wnętrza zarówno małych i dużych mieszkań jak i prywatnych rezydencji oraz  obiektów  zabytkowych – dworków. Realizuje również zamówienia poważnych i prestiżowych firm polskich i zagranicznych projektując pomieszczenia biurowe oraz handlowe m. In. Firmy Drobiarz, Australijskiego Biura Podróży, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, firmy POLMARC, AGRO-KEM, wnętrza pracowni kaletnictwa artystycznego A.Kłody, hurtowni VALDI, biura dyrekcji E.Wedel SA – PEPSICO, sklepu przyfabrycznego wraz z pijalnią czekolady E. Wedel- SA-PEPSICO, gabinetów  kosmetycznych  m.in. Kosmetycznych Instytutów Zdrowia i Urody Dr Ireny Eris w kraju i za granicą Bogota (Columbia), Praga (Czechy), Kaliningrad i Moskwa ( Rosja),   oraz wielu małych osiedlowych gabinetów   kosmetyczno-fryzjerskich, stomatologicznych, centrum szkoleń dermatologicznych, Lokali gastronomicznych jak Irish –Pub  przy ul . Miodowej w Warszawie, baru FUKS , cafe "Fryderyk" w Pałacu Ostrogskich, licznych barków przy trasach szybkiego ruchu, sezonowych ogródków kawiarnianych, karczmy "Pasibrzuch". Częściowe projekty w  Hotelach  Dr Ireny Eris  Krynica Zdrój i Wzgórza Dylewskie, liczne sale weselne, wnętrza Teatru Kamienica, …



Wystawy indywidualne:

W kraju
             1980  Dom Kultury Trzcianka
             1985  Klub MPiK Warszawa
             1990  Galeria "Verus" Warszawa
                      "Rysunki dzieci w tkaninie" – program TV "Tik-Tak"
             2010  Europejskie Spotkania Artystyczne, Festiwal wielu sztuk
                      Pałac w Ostromecku

Za granicą
             1986  Tabak Museum Wiedeń – Austria
             1988  Stockerau Kulturzentrum "Belweder Schlossl" Austria
             1988  "Concept  Galery" Dusseldorf – Niemcy
             1989  Rank Xerox  Wiedeń  Austria
             1990  "Vintti Gallery" Kuopio – Finlandia
             1992  Oakland "Moha Gallery" California USA
             1992  Galeria Polska  Los Angeles USA
             1993  Fort Mason Center Craft Museum San Francisco  USA
             1993  "Schoolhouse" New York USA
             1994  "Ludwa Galery" Carmel California USA
             1995  "Spotkanie z Polską" St Josef Krankenhaus Wuppertal – Niemcy

Udział w wystawach zbiorowych:

W kraju

             1985  Miniatury Tkackie Łódź  
             1988  Artyści z SPAP "Wzór" Galeria E. Plater  Warszawa
             1989  "40-lecie sztuki użytkowej "Galeria Zachęta Warszawa
             1991  "Artyści z SPAP "Wzór" Galeria E. Plater Warszawa
             1992  "Warszawska Dekada Sztuki" wystawa dorobku warszawskiego
                      środowiska ZPAP, Akademia Sztuk Pięknych Warszawa
             1995  Miniatury Tkackie Łódź
             2013  „Drzewa życia” Klub Kultury Saska Kępa Warszawa

Za granicą

             1986  pokaz artystów polskich Sztokholm – Szwecja
             1987  pokaz artystów polskich   Bazylea- Szwajcaria
             1988  "Sztuka polska" Volkbank Heidelberg -Niemcy
             1989  "Galeria Arteon" Bruksela -Belgia
             1993  "Christmas show" Schoolhouse New Yourk - USA

Jej gobeliny znajdują się m. In w Sali Koncertowej Stowarzyszenia Artystów  Muzyków  SPAM w Warszawie, Ośrodkach Wypoczynkowych Urzędu Rady Ministrów, dyrekcji naczelnej LOT –u, biurze POLFARMU oraz w kolekcjach prywatnych w kraju a także Austrii, Finlandii, Francji, Niemczech, Kuwejcie, Włoszech, Wielkiej Brytani, USA…

Publikacje :

Wiele miejsca i uwagi poświęciły jej prestiżowe wydawnictwa amerykańskie o sztuce oraz amerykańska prasa lokalna z okazji jej wystaw indywidualnych tkaniny artystycznej
 -     Fiber Arts Magazine of Textiles, Międzynarodowy Magazyn o sztuce
 -     "Forum" Polish Arts and Culture Foundation San Francisco 1993, 1994
 -     stałe wydawnictwo Centrum Sztuki "Fort Mason Center" San Francisco
 -     "Piast News" wiadomości piastowskie Los Angeles
 -     "Examiner Chronicie" San Francisco 1993
 -     "Merkury News" San Jose 1993
 -     "Rewity " Hayward
 -     "Marin Independent" Sacramento – Sacramento Bay
 -     stała współpraca z miesięcznikiem "Cztery Kąty" Wydawnictwo Prószyński I Spółka
 -     Słowo Powszechne"
 -     "Świat Kobiety"
 -     "Weranda"